Na początku stomatolog po wykonaniu wywiadu, dotyczącego stanu zdrowia i wyborze typu implantu opracowuje indywidualny plan leczenia. Niezaplanowany zabieg, nieprzemyślane wszczepienie implantu spowodować może komplikacje w późniejszej fazie leczenia.
Wybór najbardziej odpowiedniego implantu dokonywany jest na podstawie panoramicznego zdjęcia zęba lub wyniku tomografii komputerowej. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa kilkanaście minut. Zasadniczo chodzi o wprowadzenie implantu w miejsce po korzeniach zęba. Stomatolog nacina dziąsło, delikatnie przygotowuje otwór, w który wprowadza wybrany implant, i zakłada kilka szwów chirurgicznych. Po około tygodniu szwy zostają zdjęte.
Po upływie około 8-10 tygodni od implantacji wszczep zostaje odsłonięty. Wtedy wybierana jest i umieszczana w kanale odpowiedniej długości czapeczka gojąca. Dzięki niej ostatecznie kształtowany jest kanał, który sięga od powierzchni tkanek miękkich do ramienia wszczepu. Po trzech do sześciu miesięcy od zabiegu implant zęba zintegruje się już z kością. Wtedy też brzeg szyjkowy wybranej i przymocowanej nadbudowy powinien być optymalnie dopasowany.
Dlatego lekarz wykonuje niewielki zabieg odsłonięcia dziąsła i kształtuje brzegi dziąsła pod przyszłą koronę. Tymczasowo zaleca się założenie indywidualnej, wykonanej z żywicy lub prefabrykowanej, tytanowej czapeczki, która utrzymuje i nadaje kształt tkankom miękkim wokół przyszłego zęba. Będzie to miało ważny wpływ na estetyczny wygląd wszczepu. W tym czasie laboratorium protetyczne wykonuje koronę, most lub protezę. Na koniec wystarczy już tylko zamontować nowy ząb. Przez niedługi czas po wszczepieniu należy przestrzegać określonej diety i unikać nacisków na implant. Potem większość pacjentów wraca do normalnego trybu życia.
< Jak zadbać o implanty? | Zabieg wszczepiania implantów dentystycznych > |